loader image

Kursy

średniowiecze renesans barok

surfuj po falach klasycznego dźwięku

„Arkana Melomana” to pionierski w Polsce portal kursów online poświęconych muzyce klasycznej. Piękno przeszłości prezentowane w technologii jutra. Z kursów korzystają zarówno uczniowie szkół muzycznych, studenci, nauczyciele i muzycy, jak i początkujący melomani.

muzyka dawna

Co znajdziesz w kursie?

ponad 100 starannie dobranych nagrań wraz z tłumaczeniem tekstów

kilkadziesiąt rozdziałów, które można wysłuchać audiobook lub wydrukować

atrakcyjne ilustracje oraz cieszące oko historyczne ZAPISY NUTOWE

quizy utrwalające przyswajane ciekawostki

możliwość KOMENTOWANIA treści oraz kontaktu z autorem

i wiele WIĘCEJ – sprawdź poniżej!

Dostępne kursy

Okruchy utraconej pełni

MUZYKA ANTYKU I ŚREDNIOWIECZA

Jeden z najbardziej tajemniczych wycinków historii muzyki. Zbierając okruchy wiedzy o nim przekonamy się, na jak fascynujący mikrokosmos się one składają. I nie zorientujemy się nawet, gdy na naszej playliście równie często co Mozart, zacznie pojawiać się np. Guillaume de Machaut…

DOSTĘP czteroletni

Echa humanizmu

MUZYKA RENESANSU

Choć trwają spory o to, czy należy wyróżniać renesans w muzyce, bez wątpienia twórcy XV i XVI wieku pozostawili repertuar, wokół którego trudno przejść obojętnie. Josquin des Prez, Orlando di Lasso czy Giovanni Pierluigi da Palestrina – czym byłaby muzyka późniejszych wieków bez ich osiągnięć?

dostęp czteroletni

Odblaski światłocienia

MUZYKA BAROKU

W tak różnorodnej, pełnej kontrastów muzyce baroku wielu łatwo odnajdzie siebie. I to może nie tylko pośród dzieł takich gigantów jak Bach, Händel czy Vivaldi, ale i nieco mniej znanych twórców? Barok to także okres, w którym narodziła się opera, sonata czy koncert. Warto odkryć ich fascynujące początki!

dostęp czteroletni

REKOMENDACJE

„Arkana Melomana" wydają się otwarciem nowych perspektyw dla nauczania historii muzyki.

Autor budzi ciekawość odbiorcy dzięki zastosowaniu nie tylko nowego medium, ale także poprzez atrakcyjny sposób przedstawienia treści. Priorytetowo zostały potraktowane: spójność formalna, logiczny przekaz wiedzy, nieprzeładowanie materiału oraz łatwy, intuicyjny dostęp. Na wielkie uznanie zasługuje pomysł otwarcia każdego tematu przykładem muzycznym. Genialny w swej prostocie jest też pomysł na wersje lekcji w formie audiobooków. Rekomenduję „Arkana Melomana” jako materiał do nauki przedmiotu w szkołach muzycznych II stopnia.

dr hab. Joanna Cieślik-Klauza

Konsultant CEA (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Zespół Szkół Muzycznych w Białymstoku)

MAPA ZASIĘGU

Oto lista szkół, które zaufały „Arkanom Melomana”:

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

Dla kogo przeznaczone są kursy?

Dla uczniów (zwłaszcza szkół muzycznych), studentów, nauczycieli i muzyków, ale i osób, dla których muzyka klasyczna stanowi wyłącznie hobby.

Co na pewno spodoba się uczniom?
  • dopasowanie treści do przedmiotu „historia muzyki”
  • audiobook z nagraniami wszystkich rozdziałów – idealny dla słuchowców i rozwiązujący problem poprawnej wymowy nazwisk czy tytułów
  • atrakcyjne ilustracje oparte na technikach pamięciowych
  • quizy pozwalające bezstresowo przygotować się do sprawdzianów
  • łatwy dostęp do kursu z komputera, tabletu czy smartfona
Czy kursy są odpowiednie dla studentów?

Tak, zwłaszcza muzykologii, teorii muzyki czy edukacji muzycznej, ale nie tylko. Akademicki wymiar kursów potwierdza oparcie ich o najnowszy stan badań (zob. bibliografia w opisie każdego z kursów), a przede wszystkim poddanie każdego kursu recenzji merytorycznej dwóm ekspertom (muzykologom) specjalizującym się w danej epoce.

Na jakie udogodnienia może liczyć nauczyciel / muzyk?
  • mnóstwo inspiracji: w każdym kursie znajduje się ponad 100 nagrań utworów w starannie dobranych wykonaniach historycznych
  • prezentacja historycznych źródeł (manuskrypty, druki) oraz tłumaczeń tekstów na język polski
  • kompletny, zgodny z podstawą programową materiał na ciekawą lekcję
  • lepsze porozumienie z młodzieżą poprzez bliskie im medium kursu online
A jeśli dopiero rozpoczynam przygodę z muzyką klasyczną?

Po lekturze kursów „Arkana Melomana” z pewnością będziesz ją kontynuować, i to z jeszcze większym zapałem wink

Jak odsłuchiwać utwory zawarte w serwisie?

Wszystkie utwory można odsłuchać korzystając z serwisu Spotify. Aby to zrobić, naciśnij przycisk „PLAY” wyświetlany na okładce płyty. Jeśli posiadasz już konto w serwisie Spotify, odsłuchasz pełny utwór. Jeśli nie – zaprezentowany zostanie jedynie 30-sekundowy fragment. Wówczas kliknij „Zaloguj się”, następnie „Zarejestruj się w Spotify” i wypełnij dane wymagane do rejestracji (m.in. adres e-mail, hasło). Po utworzeniu konta możesz cieszyć się dostępem do pełnych utworów.

Masz inne pytanie?

Napisz do mnie pod adres
hello@arkanamelomana.edu.pl

dr Marek Dolewka,