loader image

Idea

muzyka klasyczna

co tu się kryje?

Witaj! Nazywam się Marek Dolewka i z chęcią potowarzyszę Ci na drodze ku pięknu, jakie kryje w sobie muzyka klasyczna. W tę wędrówkę zabierzemy setki kompozycji z rozmaitych zakątków historii. Odsłuchamy je w najlepszych wykonaniach, przeczytamy tłumaczenie tekstu słownego, przyjrzymy się oryginalnemu zapisowi nutowemu.

Ale to dopiero początek…

Arkana Melomana - Wirtualne Muzeum Dzieł Muzycznych

PRZYJAZNA FORMA

Do każdej kompozycji dołączony jest specjalny opis, dostępny w formie tradycyjnej jako audiobook czytany przez zawodową dziennikarkę radiową. Dzięki temu, po zapoznaniu się ze wszystkimi utworami z kursu, zyskasz szerokie spojrzenie na epokę, z której pochodzą. Z pełnym przekonaniem powiesz: „Historię muzyki klasycznej znam naprawdę dobrze”!

Głosowi lektorki towarzyszy dyskretna, dopasowana stylistycznie muzyka ułatwiająca koncentrację. A po wysłuchaniu audiobooka możesz sięgnąć do kompozycji muzycznych proponowanych w danym rozdziale. Poza główną, z dołączonym tłumaczeniem tekstu i zapisem nutowym, znajdziesz jeszcze trzy dodatkowe, wszystkie umieszczone w serwisie Spotify. Daje Ci to szerokie pole do kontynuowania poszukiwań na własną rękę, poznając bliżej dany album czy wykonawcę.

audiobook
mnemotechniki

ŁATWE ZAPAMIĘTYWANIE

W przyswajaniu informacji pomogą Ci wskazówki z zakresu mnemotechnik. Każdą z grup, na jakie podzielono utwory, otwierają specjalnie zaprojektowane, nawiązujące do nich ilustracje. To odwołanie do techniki „pałacu pamięci”, uznawanej za jedno z najskuteczniejszych narzędzi ułatwiających zapamiętywanie (zwłaszcza tzw. wzrokowcom). Czekają też na Ciebie utrwalające zdobytą wiedzę quizy, do których możesz powracać wielokrotnie.

Wspomniane ilustracje składają się na cieszącą oko opowieść. Jej bohaterami są mistrz, uczeń oraz drozd śpiewak (philomelos – kochający śpiew). Za każdym razem wcielają się oni w postacie, do których nawiązuje dany rozdział.  Nie zdziw się, gdy poczciwy mistrz jako Apollo grający na kitarze w innej odsłonie stanie się wikingiem władającym runami. Z kolei ucznia ujrzysz raz jako zakonnika, innym razem – młodzieńca klęczącego pod wieżą, w której mieszka wybranka jego serca. Jedynie drozd nieustannie cieszy się wolnością, jaką niesie w sobie muzyka! I z tej wolności korzysta – znikając z niektórych ilustracji.

 

SOLIDNA BIBLIOGRAFIA

Wszystkie opisy zostały przygotowane w oparciu o uznane w środowisku najnowsze opracowania, często w języku angielskim, i to zarówno encyklopedyczne (np. The New Grove Dictionary of Music and Musicians), jak i odnoszące się do wybranego okresu (np. The Cambridge History of Medieval Music). Przeszły też drobiazgową kontrolę ekspertów – recenzentów merytorycznych specjalizujących się w danej epoce.

Arkana Melomana - Wirtualne Muzeum Dzieł Muzycznych

Krótko mówiąc – „Arkana Melomana” to multimedialny przewodnik po muzyce klasycznej, jakiego jeszcze nie było. Stworzona na miarę XXI wieku marka kultury premium. Uczy i inspiruje.